Disable Copy And Past

30 Temmuz 2008 Çarşamba

Muhallebi Lokumu


Bu tarifi Benar'ın sayfasında gördüm. Kırşehir /Mucur'da eltimin misafirleri için yaptım. Herkes çok beğendi.
Bu güzel tarif Temmuz ayının "Yaman etkinlikler " ev sahibesi http://www.neslos.com "Yazlık Lezzetler" etkinliğine gönderildi.
Muhallebi Lokumu

Malzemeler:
3 su bardağından 2 parmak eksik soğuk süt
3 yemek kaşığı tepeleme un
3 yemek kaşığı toz şeker
1 paket vanilya
2 nohut büyüklüğünde damla sakızı ( isteğe bağlı)
1 poşet kremşanti
1/2 su bardağı süt (krem şanti için)
2 adet muz ( isteğe bağlı)
İri dövülmüş fındık veya ceviz
Bolca hindistan cevizi
Damla çikolata

Yapılışı :
Sütün içine ; un, toz şeker ilave edilip, orta ateş üzerinde sürekli karıştırarak oldukça koyu bir muhallebi olana kadar pişirilir. İndirmeye yakın damla sakızı ve vanilya ilave edilir. 25 - 40 cm arası dikdörtgen bir tepsinin üzerine bolca hindistan cevizi serpiştirilir. Pişen muhallebi tepsinin her yerine eşit miktarda dökülüp, kaşık sırtı ile düzeltilir. 1 poşet krem şanti 1/2 su bardağı soğuk süt ile hazırlanıp muhallebinin üzerine yayılır. İsteğe göre krem şanti kakaolu da hazırlanabilir.
Bu şekilde hazırlanan tepsi buzdolabına kaldırılıp, 1 saat kadar bekletilir.Dolaptan alınca muhallebinin üzerine iri kıyılmış fındık veya ceviz serpiştirilir,enine 3'e - boyuna 4'e kesilip, (12 parça) herbir parçanın kenarına muz yerleştirilip, (isteğe bağlı) fındık veya ceviz serpiştirdikten sonra damla çikolata ilave edebilirsiniz. Parçalar rulo yapılarak,hindistan cevizi dolu tabağa alınıp, çabuk hareketlerle birkaç kere döndürülür ve kağıt muffin (küçük kek) kalıplarına yerleştirilerek servis yapılır.

Afiyet olsun.

Hiç yorum yok: