Disable Copy And Past

28 Ekim 2014 Salı

Erzurum Demir Tatlısı


 Uzun zamandır denemek istediğim bu tatlıyı tatlı demiri kalıbını bulunca nihayet yapabildim. İlk deneme Cahide Jibek'in tarifiyle oldu. Hafif bir tatlı olduğu için şerbetten sonra pudra şekeri serpmeyi tercih ettim.


Malzemeler :
4 adet yumurta
4  kaşık nişasta (tepeleme)
1.5 su bardağı su
2 su bardağı un
Yarım paket kabartma tozu

Kızartmak için;
bol sıvı yağ
 
Şerbeti için;
4 su bardağı şeker
5 su bardağı su
yarım limon suyu
(Çok koyu değil ama biraz kıvamlı bir şerbet olacak)

Yapılışı :

Öncelikle şerbet hazırlanıp soğumaya bırakılır. Hamur malzemeleri mikser ile çırpılıp krep kıvamında bir hamur hazırlanır.
Kızartma tenceresine yeteri kadar yağ dökülür ve tatlı demirleri ısıtılır. (Isındığını anlamak için hamurdan bir kaşıkla yağın içine atıyoruz yüzeye çıkıyorsa yağ hazır demektir. Demir sıcak olmazsa hamur yapışmıyor)
Demir yağın içinden çıkarılıp hamurun içine batırılır ama demirin üstünü geçmeyecek şekilde, hemen çıkarılıp yağın içine atılır, 3-4 saniye bekledikten sonra demir hafifçe sallanarak hamurun demirden ayrılması sağlanır. (Çatal yardımı ile de çıkarabilirsiniz)Hamurun iki tarafı da kızartılıp kağıt havlu üzerine alınır. Bu arada demir tekrar ısıtılır ve hamura batırılır. (Hamura daldırmadan her seferinde demiri ısıtmak gerekiyor, yoksa hamur demire yapışmıyor) Hamur bitinceye kadar aynı işlem tekrarlanır.
Hamur bitince soğuk tatlılar ılık şerbete batırılıp çıkarılır.

Tarif sahibinin notu: Bu tatlının özelliği şerbeti çekmemesi sadece şerbete bulanması kıtır kıtır bir tatlı oluyor.İlk denemelerde biraz zorlanabilirsiniz ama zamanla insanın eli alışıyor. ilk yapışta demir yeni olduğu için hamur yapışabilir bunu bir çatal yardımıyla demirden ayırabilirsiniz.
 En önemli ayrıntı bu tatlıyı yaptıktan sonra demirin kesinlikle yıkanmaması yani suya temas etmemesi.
 • İlk kullanımdan önce demiri iyice yıkayın ama kullandıktan sonra  soğuması için bir kenara koyup soğuduktan sonrada bir poşete koyup kaldırılması lazım.
 • İlk deneme bence yarım ölçüyle yapılmalı ama şiddetle tavsiye edeceğim bir tatlı. (Ben de tarif sahibinin önerisini dinleyerek yarım ölçü yaptım) •  
  Orijinal şekilli demir tatlısı kalıbını Eminönü'nde bulunan Nüans'tan aldım, internet üzerinden de satış yapıyorlar, bence internetten almayı tercih edin, Eminönü'ne giderseniz benim gibi hiç aklınızda olmayan bir sürü şeyle eve zor gelirsiniz:)) Yonca şekilli olanı da bir internet sayfasından aldım.

  2 yorum:

  nursen aksoy dedi ki...

  Yaaa bende yapmak istiyorum,ama en başta demirden lazım...ellerine sağlık canıım...

  demir tatlısı dedi ki...

  nursen hanım

  http://demirtatlisikalibi.blogspot.com.tr/

  adresini tıklarsanız en hesaplı ve kaliteli demir tatlısı kalıbına kısa sürede ulaşırsınız