Disable Copy And Past

8 Mayıs 2014 Perşembe

Peynirli Gül Böreği


 
nefisyemektarifleri.com 'da "yalancı boyoz" olarak tarifi verilmiş; ben "boyoz" a çok benzetemediğim için "Peynirli Gül Böreği" demeyi uygun buldum, denemek isterseniz yağ miktarını biraz azaltmanızı tavsiye ederim. Bu ölçüler ile 24 adet börek çıkıyor.
 
Malzemeler :
6 adet böreklik hazır yufka
 
Yufkaları ıslatmak için:
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı su
 
İçin için:
Lor peynir + yağlı peynir karışımı (miktarları tercihinize kalmış)
 
Üzeri için:
Yarım su bardağı sıvı yağ
Yarım su bardağı su
1 şişe maden suyu (200 ml)
1 adet yumurtanın sarısı


Yufkanın biri düz bir zemine serilir. Yufkanın yarısına 1 su bardağı sıvı yağ ve su karışımından 7 yemek kaşığı kadar dağıtılır. (Fırça yardımıyla sürebilirsiniz.) Sonra diğer yarısı kapatılır. Büyük bir D şekli elde edilir. Kapattıktan sonra  4 eşit üçgen parçaya bölünür. Üçgen parçaların uzun tarafına peynirli içten koyularak kenarları kıvrılmadan sigara böreği şeklinde sarılır, kendi etrafında döndürülerek gül şekli verilir. Bütün yufkalar için aynı işlemler tekrarlanır.
Sarma işlemi bittikten sonra tüm börekler, büyük boy bir fırın tepsisine sıkıştırılarak yerleştirilir. Daha sonra üzerine önce yarım su bardağı sıvı yağ ve su karışımı eşit bir şekilde dökülür.
Ardından 1 şişe maden suyu eşit bir şekilde dökülür.
Sonra tepsi tamamen doluncaya kadar (tam ölçü isterseniz iki maden suyu şişesi ölçüsünde) su dökülür.
En son üzeri streç filmle kapatılır ve buzdolabına kaldırılır. 1 gün bekletilir. (Ben akşamdan yapıp sabaha kadar bekletiyorum, yeterli geliyor.)
Sabah, içerisindeki tüm suyu çeken (çoğunu çekmiş dibinde az miktarda su kalmış oluyor) börekler yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklarla dizilir. (Bir fırın tepsisine sığmıyor, 12'şerli gruplar halinde iki seferde pişirebilirsiniz.)
Üzerine yumurta sarısı dizilerek 200 derece fırında pişirilir.

Afiyet olsun.

3 yorum:

Deniz Güneş dedi ki...

ellerine sağlık canım bencede bu isim daha güzel yakışmış böreğine..
afiyetle :)

yonca mix dedi ki...

en en sevdiğim böreklerden eliğnize sağlık

nursen aksoy dedi ki...

Nefis olmuş,ellerinize sağlık...