Disable Copy And Past

27 Mayıs 2010 Perşembe

Maş Fasulyesi Çorbası (Kara Çorba)


Bu çorbayı yapalı uzun bir süre oldu. Bu aralar pek yeni tarif denemiyorum. Erzincan'lı komşumdan öğrendiğim bu çorbayı dolabımda kalmış, kendi başlarına bir yemeğe yetmeyecek kadar kalan bakliyatları değerlendirmek için yaptım. Değişik yapılma usülleri var ama ben kendi yaptığım şekilde tarifini paylaşıyorum.
Malzemeler:
1 çay bardağı siyah renkli maş fasulyesi (kara fasulye)
1 çay bardağı kuru börülce (karnıkara)
1/2 çay bardağı yeşil mercimek (olmasa da olur)
1 /2 çay bardağı pirinç
100-150 gr. kıyma ya da kavurma
1 adet kuru soğan
1-2 yemek kaşığı sıvıyağ
tuz
Üzerine;
1 yemek kaşığı tereyağı
1/2 yemek kaşığı domates salçası
bir tutam kuru reyhan
Yapılışı :
Yemeklik doğranmış soğan sıvıyağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Kıyma eklenip suyunu bırakıp çekinceye kadar kavurmaya devam edilir. Üzerine yeterince su eklenir. Fasulye ve börülce ayıklanıp yıkanır ve tencereye eklenerek pişmeye bırakılır. (Fasulyeler önceden haşlanıp suları dökülmeyecek!)Yumuşamaya başlayınca yıkanmış pirinç ve yeşil mercimek de tencereye alınır, tuzu ayarlanır. İyice pişip çorba kıvamını aldığında bir tavada tereyağı eritilir, salça ve kuru reyhan eklenip karıştırılır ve çorbanın üzerine gezdirilir. Sıcak servis yapılır.
Not: Kavurma et kullanılacaksa; kavurma fasulye ve börülce ile birlikte soğuk su ile pişmeye bırakılır, soğan eklenmez. İsteğe göre soğan ayrıca kavrulup, reyhanla birlikte çorbaya ilave edilebilir.
Fasulyeler pişerken, fasulyelerin renginden dolayı suyu oldukça koyu bir renk oluyor. Suyu kesinlikle dökmeyin, bu çorbanın özelliği, kara çorba...
Kara fasulyeyi bulmak biraz zor olabilir, bana komşum vermişti, Erzincan'dan getirmişler.
Afiyet olsun.

Hiç yorum yok: