Disable Copy And Past

20 Nisan 2010 Salı

Carte d’Or Dondurmalı Workshop Buluşması


Sevgili Aylin Hanım 'ın nazik davetiyle Cumartesi günü, yiyecek içecek dünyasındaki profesyenellerin buluşma noktası olan CHEF'INN de blogcu arkadaşlarla Carte d’Or Dondurmalı Workshop etkinliği için bir araya geldik. Aylin Hanım 'a ve organizasyonda emeği geçen herkese tekrar çok teşekkür ediyorum, harika bir gündü.


Carte d'Or 'un ürün müdürü Sevgili Nihan Kayı firma hakkında ve etkinlik programı ile ilgili bilgiler verdi.
Profesyonel fotoğrafçı olan Muhittin Tüylüce'den fotoğraf çekme tekniklerini öğrendik.

Türkiye çapındaki üçüncü Gastronomi Kütüphanesi olan CHEF'INN kütüphanesini gezdik. Ben de bir kütüphaneci olduğum için oldukça ilgimi çekti.


Etkinliğe katılan mutfak dostları ile terasta bir hatıra... Sayfalarının hayranlıkla takip ettiğim arkadaşları yakından tanıma fırsatı bulduğum için çok mutluyum. Umarım daha uzun sohbetler edebileceğimiz başka etkinliklerde görüşebiliriz.


Unilever Food Solutions Türkiye Invasyon Şefi Uğur Volkan Uysal'dan ''Dondurma Sunum Teknikleri ''öğrendik ve birlikte sunumlar hazırladık. Yaptığımız çalışmalar bir yıl süreyle http://dondurmaliblog.blogspot.com/ 'da yayınlanacak.
Sunum hazırlarken "vanilyalı dondurma" ve "fıstıklı dondurma" isimleri ile iki grup halinde çalıştık. Herkese içinde malzeme listesi olan zarflar verildi. Özellikle tarif vermeyip, bizi hayalgücümüzle başbaşa bıraktılar.
Benim listemde;
şeftali kompostosu
şeftali likörü
limon
adaçayı yaprağı
şeker
Carte d'or Şeftali Ziyafeti dondurma vardı.
Listeyi görünce "Eyvah, ben bunlarla ne yapacağım" dedim, bir taraftan düşünürken, bir taraftan da malzemeleri toparlamaya çalıştım. Sonra şefimiz listeme baktı ve "Çok güzel, sizinle flambe yapacağız" dedi. "Çok güzel şefim de flambe nasıl yapılır?" Yüzümdeki paniği görünce "Merak etmeyin, birlikte yapacağız. Önce bir tava bulalım" dedi ve başladık flambe yapmaya. Flambe "aydınlatma, alevlendirme" demekmiş, öğrendim. Şefimizin büyük yardımlarıyla bir sunum hazırlamaya çalıştım ve fotoğraf çekimi için Muhittin Bey' e götürdüm. O sırada kızım huysuzluk yapmaya başlayınca panikden kendi sunumumun fotoğrafını çekemedim. Diğer sunumlarla birlikte buradan göreceğiz.
Bu keyifli günün sonunda sürpriz hediyelerimizi aldık ve evin yolunu tuttuk. Hediye paketinden çıkan dondurmalardan biri sunum hazırladığım "Şeftali ziyafeti" idi, hemen tadına baktım ve bayıldım. Bu yaz dolabımdan eksik olmayacak.

8 yorum:

Saglıklımutfak dedi ki...

Süper bir katılım olmuş. sevgiler

Miskokulu Lezzetler -Mine- dedi ki...

Bu tür etkinlikler yeni şeyler görmek tanışmak açısından çok güzel oluyor.Bloğuma yazdığınız içten yorumlarınız için çok teşekkür ederim Birsel Hanım.Sevgiler.

derya dedi ki...

Birsel'ciğim seni görmek büyük mut
luluktu.İnşallah uzun sohbetler ede
bileceğimiz başka etkinliklerde gö rüşmek üzere sevgiler...

Syhn dedi ki...

birselcim..
sana böyle diyebilirim değil mi :)
seni ve bahsi gecen güzel kızını gördüğüme çok sevindim..
bir dahaki etkinlikte görüşmek üzere;)

sevil(birdemliksohbet) dedi ki...

Birselcim harikasınız hepinizi tebrik ederim.
harika bir etkinlik olmuş..

bu arada kızın nasıl oldu..
ben evde halı bırakmadığımdan çok şükür iyi
ya siz ??

GÜL dedi ki...

bütün kızlar toplanmış:))))

Seda Yazıcı dedi ki...

Birselcim seni tanımak ve sohbet etmek çok güzeldi ,muhteşem ve keyifli bir gündü
sevgiler

alkım akkurt akyalçın dedi ki...

çok güzel bir katılım olmuş canım benim gibi bir dondurma canavarı için cartedoor bir nimet..