Disable Copy And Past

2 Aralık 2008 Salı

Damalı Pasta


Kasım ayının yaman etkinlikler evsahibesi sevgili Hülya etkinlik konusu olarak "Öğretmenler Günü Tarifleri" ni belirlemiş. Ben de bu etkinliğe sevgilerimle beraber bu pastamı gönderiyorum.
Evdeki malzemenin ve zamanımın sınırlı olması nedeniyle hayal ettiğim pastayı yapamadım. İrem pastayı görünce "Bu pastanın öğretmenlerle ilgisi ne ? " diye haklı olarak sordu. Ben de sadece "çiçekler" diyebildim. Bütün öğrencileri, öğretmenlerinin çiçekleri değil midir? Kimi zaman Gül, karanfil, kimi zaman renkli kır çiçekleri... Tüm öğretmenlerimize saygı ve sevgilerimi gönderiyorum.
Malzemeler :
1 adet sade 1 adet kakaolu pandispanya (Ben dr. Oetker pandispanya karışımı alıp, paketteki tarife göre kendim hazırladım.)
1 paket Cappuccino Aromalı Crème Olé (hazırlamak için 2,5 su bardağı süt)
2 poşet kremşanti (hazırlamak için 1 su bardağı süt)
Arasına;
Muz
Yapılışı :
Pandispanya karışımı kullanılacaksa; üzerindeki tarife göre pandispanyalar bir sade, bir kakaolu olacak şekilde pişirilir. Hazır pandispanya kullanılacaksa; pandispanya katları farklı büyüklükte çemberler oluşturacak şekilde kesilir. (Varsa kalıpla ya da benim gibi farklı boylarda tencere kapağıyla kesilir.) Kesilen çemberler bir sade, bir kakaolu olacak şekilde yer değiştirilir. Bu şekilde hazırlanan pandispanya katları süt ya da meyve suyuyla ıslatılır. Cappuccino Aromalı Crème Olé paketin üzerindeki tarife göre hazırlanıp pandispanyanın birinci katına yayılır. Üzerine diğer pandispanya katı yerleştirilir. (Kakaolu çemberin üzerine sade çember gelecek şekilde) Tekrar Cappuccino Aromalı Crème Olé yayılıp, muz dilimleri yerleştirilir. Aynı işlem diğer katlar da yerleşinceye kadar devam eder. (Bir sade, bir kakaolu) Kremşanti sütle çırpılıp, pastanın üzeri ve yanları sıvanır. İsteğe göre süslemeler yapılır. (Ben şeker hamurum kalmadığı için, hazır gofret çiçeklerle süsledim, yanlarına da sepet görünümü vermeye çalıştım.) Buzdolabında bir gece dinlendirilip, servis yapılır.
Afiyet olsun.

5 yorum:

Hayatın Ta Kendisi Lokantası dedi ki...

Harika bir pasta olmuş canım. Bu damalı kekin görüntüsüne bayılıyorum.
Ellerine sağlık

Renkli Kurabiyeler - Zülbiye dedi ki...

ellerine sağlık rengarenk çiçeklerle çok cici bir pasta olmuş.

Huriye dedi ki...

canimcim ellerine saglik,pastanin susune bayildim,sahane olmus...kendine iyi bak

banu gökşin dedi ki...

nefıs gorunuyor ellerıne saglık canım sevgılerımle..

www.yapraksarma.blogcu.com dedi ki...

canım tüm tarifler harika gözüküyor.ama nedense resimler hiç çıkmıyor.uzuncada bekledim.sevgiler