Disable Copy And Past

15 Eylül 2008 Pazartesi

Keşkülü Fukara (Fukara Keşkülü)

Fukara Keşkülü, doyurucu olması ve insanı tok tutması nedeniyle, Kanuni devrinin imaretlerinde fakirlere dağıtılan yüksek kalorili, sütlü bir tatlıdır.Keşkül ise, hindistan cevizinin içi oyulmak suretiyle elde edilen kabın adıdır.
Adalete ve halkın huzuruna çok önem veren Osmanlı kadıları ve dervişleri, belirli zamanlarda halkın içine karışır ve dilencilik yaparlarmış. Topladıkları para da bu keşküllerde birikirmiş. Bu şekilde halkın durumunu görür, sıkıntılarını anlarlarmış. Keşküllerde toplanan bu paralar da imaretlere verilir, fakir halka aş olarak dağıtılırmış. Yapılan tatlının bu kaplarda dağıtılması, adının bu şekilde anılmasına neden olmuştur.

Yöresel Lezzetler Etkinliği 5 'in konusu sütlü tatlılar. Ben de ev sahibesi http://www.sevca.blogcu.com/ arkadaşımıza kolaylıklar diliyor ve Keşkülü Fukara tarifini gönderiyorum.

Keşkülü Fukara

Yöre : İstanbul (Osmanlı Mutfağı)

Malzemeler :
4 su bardağı süt

1 su bardağı toz şeker

½ su bardağı kabuksuz iç badem

1 kahve fincanı pirinç unu

½ bardak su

1/2 çay kaşığı tuz


Üstünü süslemek için:

iç badem

tuzsuz antepfıstığı

hindistan cevizi

Yapılışı:

Bademler robotta un haline gelinceye kadar çekilir. (Bademler kabukluysa sıcak suda bekletilip iç kabukları soyulur.) Un haline gelen bademlerin üzerine 1 su bardağı sıcak süt dökülerek iyice ezilir, tel süzgeçten geçirilir, bir kenarda bekletilir. Kalan 3 su bardağı süte tuz eklenip kaynatılır. Süt kaynarken bir başka kasede 1 kahve fincanı pirinç unu yarım bardak su eklenerek inceltilir. Karışım hızlı bir şekilde karıştırılarak kaynayan süte eklenir. Tahta kaşıkla tencerenin dibi kazınırcasına karıştırılarak 10 dakika kadar kaynatılır. Bir kenarda bekleyen bademli karışım ve toz şeker eklenip muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak pişirilir. Karışım istenen kıvama gelince tencere ateşten indirilir. Keşkül küçük kaselere boşaltılır ve soğumaya bırakılır. Keşkül soğuyunca üzerine antepfıstığı, badem ve hindistan cevizi serpilir ve servis yapılır.

Afiyet olsun.

1 yorum:

Huriye dedi ki...

Canim selamlar,keskul enfes gorunuyor inan fukara keskulu oldugunu bile bilmiyordum ismini ogrenmis oldum,nefis olmus,ellerine saglik.
Guzel bir hafta dilerim sevgiler.