Disable Copy And Past

13 Haziran 2008 Cuma

Babalar Günü

Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Gününün de bir geçmişi var. Bazı tarihçiler, Babalar Gününün Antik Roma'da bile kutlandığını belirtiyor. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Gününün Batı Virginia'da ortaya çıktığını savunuyor. Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy'nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington'daki John Bruce Dodd'un 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyor. Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs'ına kadar sürmüş.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmış. Daha sonra diğer eyaletlere yayılmış. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı. Ülkemizde 80'li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, bu yıl da Haziran ayının üçüncü pazarına denk gelen 15 Haziran'da kutlanıyor. Nerede olurlarsa olsunlar, babalarımıza bugün sevgimizi gönderelim. Tüm babaların ve baba adaylarının bu özel gününü kutlarız.1 yorum:

Nelson Woon dedi ki...

The Dollar Space
'Be link To Others In The internet'
www.thedollarspace.com

This website displays a whole new idea of buying spaces online. Each space is sold at a very low price, USD5/month. Purchase a space here and be link to others in the internet in The Dollar Space homepage. The space that you purchase will display an image which will link directly to your site when visitors click on the image displayed on your space. Click on the f.a.q. section for more information.
You are invited to place an image and link of your website for a free period of one month at The Dollar Space homepage.

Click here http://www.thedollarspace.com to go to The Dollar Space homepage to submit your details, link and image and we will publish your image and link within 24 - 48 hours.

For Bloggers, you can put your image and link at the Blogger Page for free subjected to the term of use. Click here http://www.thedollarspace.com/index6BloggerPage.htm

Please paste The Dollar Space logo on your blog. Your support to us is most welcomed.

Please do tell your friends about The Dollar Space . Please forward this message to everyone in the world. Your support to us is most welcomed.

Best regards,
Administration Board
The Dollar Space